Menu 
menu      Statut
menu      Kadra
menu      Kursy i Warsztaty
menu      Koncerty
menu      Formacja duchowa
menu      Galeria
menu      Linki





Zapraszamy na jedyny w Polsce kurs gregoriańskiego akompaniamentu organowego wg metody Solesmes, pod patronatem JE arcybiskupa Grzegorza Rysia Metropolity Łódzkiego.

Kurs obejmuje 20 godzin zajęć teoretycznych 
i praktycznych od stycznia do kwietnia 2022.

Prowadzenie: Piotr Tabakiernik (Warszawa).

Harmonogram zajęć, szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy: na stronie łódzkiej szkoły chorału gregoriańskiego: http://szkolachoralu-lodz.pl/

oraz na facebooku: 
https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-chora%C5%82u-gregoria%C5%84skiego-101340772336688/?ref=pages_you_manage



 

 

Kurs chorału gregoriańskiego według metody Solesmes

dla początkujących

Zapraszamy na semestralny zdalny kurs nauki chorału gregoriańskiego w ramach 6 spotkań. Zajęcia będą się odbywać w poniedziałki, w godz. 19:15-20:45 (Skype). 
Nie jest wymagane wykształcenie muzyczne.

Zakres tematów:
- notacja neumatyczna: neumy proste i specjalne, pozostałe elementy notacji gregoriańskiej,
- repertuar gregoriański: księgi liturgiczne, ich rodzaje i struktura; rodzaje formularzy liturgicznych; formy i style w chorale;
- rytm w chorale: zasady i praktyka rytmowania melodii gregoriańskiej;
- klasyfikacja słów łacińskich; rytm słowa łacińskiego.

Uzupełnieniem praktycznych treści kursu będą wykłady dotyczące historii chorału; historia restytucji chorału w XIX wieku; historia europejskiej notacji muzycznej. W ramach kursu możliwość indywidualnej korekty zadań pisemnych, mająca na celu utrwalenie zdobytych umiejętności. Lekcje będą nagrywane i dostępne wszystkim uczestnikom kursu przez miesiąc.

Terminy spotkań: 
rok 2021: 18 października, 15 listopada, 29 listopada, 13 grudnia,
rok 2022: 10 i 24 stycznia. 

Cena kursu: 300 zł

dla kontynuujących naukę

Zapraszamy na semestralny stacjonarny kurs chorału gregoriańskiego dla kontynuujących naukę chorału metodą Solesmes.
Zajęcia będą odbywać się w Studium Muzyki Kościelnej AŁ (ul. Zgierska 123) w poniedziałki, w godz. 18:00 do 20:00.

W programie kursu psalmodia (teoria i praktyka), modalność, solfeż, emisja głosu, nauka wybranych antyfon gregoriańskich (antyfony maryjne w tonach prostych i uroczystych, ordinarium mszalne, niedzielne antyfony communio). Uzupełnieniem praktycznych treści kursu będą wykłady z semiologii gregoriańskiej.

Terminy spotkań:
rok 2021: 11 października, 25 października, 8 i 22 listopada, 6 i 20 grudnia,
rok 2022: 3, 17 i 31 stycznia.
Cena kursu: 350 zł  

Zapisy na stronie www.szkolachoralu-lodz.pl





VIII WARSZTATY CHORAŁU GREGORIAŃSKIEGO Cantus Gregorianus

W dniach 4 – 9 lipca 2018 roku
odbędą się w Łodzi, w gmachu Wyższego Semi-narium Duchownego, VIII Warsztaty Chorału Gregoriańskiego Cantus Grego-rianus. 

Zajęcia z metody poprowadzą Agnieszka Łysakowska, Ewa Domagała (Szkoła św. Benedykta w Poznaniu), Anna Kaczorowska (Szkoła św. Anny w Wolsztynie) oraz Bogna Bohdanowicz i Anna Kamerys (Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej). Zajęcia z dyrygowania – Claude Pateau – dyrektor Szkoły św. Grzego-rza w Le Mans. Klasę organowego akompaniamentu chorałowego poprowadzi o. Jean de Richemont OSB z klasztoru Notre-Dame w Triors (kongregacja Solesmes).

René Linnenbank poprowadzi kurs dla wokalistów i zespołów wokalnych.

W ramach trwającego Nadzwyczajnego Roku Św. Józefa, w sobotę, 7 lipca, prze-widziana jest pielgrzymka do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. 

Wykład towarzyszący warsztatom – obok zaproszonych gości – wygłosi ks. dr Andrzej Tulej (Papieski Wydział Teologiczny – Collegium Joanneum w Warsza-wie).

Zaproszenie na warsztaty skierowane jest do muzyków i amatorów, osób zaawan-sowanych w śpiewie gregoriańskim i początkujących. Zajęcia w grupach pomogą dopasować program do oczekiwań i potrzeb zainteresowanych.

Zapisów należy dokonywać przez formularz zgłoszeniowy na stronie: 

www.szkolachoralu-lodz.pl


Zimowe Warsztaty Chorału Gregoriańskiego

W dniach 9-11 lutego br. w Studium Muzyki Kościelnej AŁ (ul. Zgierska 123) odbędą się zimowe Warsztaty Chorału Gregoriańskiego. 
Gościem specjalnym tegorocznej edycji warsztatów będzie Sophie Laurent – wykładowca Szkoły św. Grzegorza. Sophie Laurent jest nauczycielką śpiewu gregoriańskiego i wraz z mężem Alexandrem po raz pierwszy odwiedzi Polskę, by poprowadzić kurs śpiewu i dyrygowania.
Szkoła św. Grzegorza, założona w 1938 w Le Mans (Francja), nieprzerwanie od 80 lat prowadzi naukę śpiewu gregoriańskiego w duchu liturgii i metody benedyktyńskiej. 
Od początku nad formacją jej członków czuwają mnisi kongregacji solesmeńskiej. 
Od 2011 roku regularnym gościem i wykładowcą letnich warsztatów Cantus Gregorianus w Łodzi jest dyrektor Szkoły św. Grzegorza – Claude Pateau. 
Wykład inauguracyjny na temat duchowości liturgii wygłosi ks. Wojciech Pobudkowski.
Na zakończenie Warsztatów, uczestnicy będą uczestniczyć w Mszy św. pod przewodnictwem ks. abp. Grzegorza Rysia, w ramach obchodów XXVI Światowego Dnia Chorego, która zostanie odprawiona w łódzkiej bazylice archikatedralnej o godz. 12.30.
W czasie liturgii uczestnicy Warsztatów będą wykonywać chorał gregoriański.


Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na Kurs Chorału Gregoriańskiego wg metody Solesmes
Inauguracja odbędzie się w sobotę 14 października o godzinie 14.00 w siedzibie Studium Muzyki Kościelnej przy ul. Zgierskiej 123. 
Program zajęć w ciągu roku wypełni teoria i praktyka chorałowa oraz wspólna liturgia ze śpiewem gregoriańskim. 
Obok grupy kontynuującej naukę, rozpocznie pracę grupa dla początkujących. 
Serdecznie zapraszamy zarówno muzyków jak i amatorów

Informacje i zapisy: www.szkolachoralu-lodz.pl

pobierz plakat --->>(plik PDF)


VII Warsztaty Cantus Gregorianus  odbędą się w dniach 25-30 czerwca 2017 roku

Ø  Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi;

Ø  Prowadzący: o. Jean de Richemont OSB (Triors), Claude Pateau (Le Mans), Rene Linnenbank (Marsylia);

Ø  Liquescentes (Poznań), Bogna Bohdanowicz, Anna Kamerys (Łodź);

Ø  Warsztaty poświęcone będą podstawom metody Solesmes, doskonaleniu chironomii w klasie dyrygowania oraz chorałowemu akompaniamentowi organowemu.  

Szczegółowe informacje już wkrótce. 


Zobacz prezentację "To mój śłub" --->> plik PPTX

Studium Muzyki Kościelnej AŁ zaprasza na inaugurację kolejnej edycji Kursu Chorału Gregoriańskiego. 
Inauguracja odbędzie się 12 listopada br. o godz. 13.00 w siedzibie Studium Muzyki Kościelnej AŁ przy ul. Zgierskiej 123. 
W programie zajęcia teoretyczne oraz próba śpiewu.
Msza św. w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego na Julianowie – o godz. 15.45.

zobacz plakat -->> plik PDF

Terminy sesji sobotnich: 
12 listopada – inauguracja,
10 grudnia,
27-29 stycznia 2017 – warsztaty zimowe,
11 lutego, 
11 marca, 
8 kwietnia, 
13 maja, 
10 czerwca, 
25-29 czerwca (nd-czw) – VII Warsztaty Cantus Gregorianus.

Miło nam również poinformować o stałych terminach Mszy świętych z chorałem gregoriańskim w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi – czwarte niedziele miesiąca o godz. 14.00:
27 listopada, 25 grudnia, 22 stycznia 2017, 26 lutego, 26 marca, 23 kwietnia, 28 maja, 25 czerwca.


VI Warsztaty Chorału Gregoriańskiego Cantus gregorianus  
Łódź 2016

Od 26 czerwca do 1 lipca trwały w Łodzi VI Warsztaty Chorału Gregoriańskiego zorganizowane przez Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego zebrało się ponad 60 osób by dzień po dniu poznawać chorał od samych podstaw: od zapisu neumatycznego przez solfeż, słowo i rytm.

Warsztaty, odbywające się pod patronatem Metropolity Łódzkiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, zgromadziły uczestników z całej Polski, którzy w różnych grupach doskonalili się w umiejętnościach dyrygowania, organowego akompaniamentu chorałowego lub przygotowywali się do egzaminu kończącego pierwszy etap nauki.

VI Warsztaty Chorału Gregoriańskiego w Łodzi
VI Warsztaty Chorału Gregoriańskiego w Łodzi

Zajęcia prowadzili Claude Pateau dyrektor Szkoły świętego Grzegorza w Le Mans, o. Jean de Richemont OSB z klasztoru w Triors, Rene Linnenbank – konsultant wokalny benedyktynów kongregacji Solesmes oraz poznański zespół Liquescentes pod kierunkiem Karoliny Piotrowskiej-Sobczak. W południe, w samym środku warsztatowego dnia odbywała się w Katedrze Msza Święta z chorałem gregoriańskim, celebrowana w kolejne dni przez arcybiskupa Władysława Ziółka i bpa Ireneusza Pękalskiego.

W środę, w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, uczestnicy i goście udali się z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Spotkanie z ks. Prymasem, Msza św. z chorałem w Katedrze oraz zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego poprzedzone prezentacją wybranych rękopisów, w tym rękopisów muzycznych, złożyły się na program dnia. Wizyta w Gnieźnie oraz inauguracyjny wykład Philipa Earla Steele’a o chrzcie Mieszka I wpisywały się w obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

VI Warsztaty Chorału Gregoriańskiego w Łodzi
VI Warsztaty Chorału Gregoriańskiego w Łodzi

Wyjątkowym akcentem tegorocznych warsztatów była wystawa pracy dyplomowej jednej z chórzystek scholii gregoriańskiej Martny Feledyn, studentki Politechniki Łódzkiej. Kolekcja tkanin inspirowanych zapisem chorału gregoriańskiego zdobiła przez tydzień Salę Portretową Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W drugim dniu warsztatów odbył się w łódzkiej Katedrze koncert poznańskiego zespołu Liquescentes. Wśród uczestników łódzkich Warsztatów obecni byli również bracia i siostry z różnych wspólnot rodziny benedyktyńskiej w Polsce.

inf. i fot. Bogna Bohdanowicz


VI Warsztaty Chorału Gregoriańskiego Cantus Gregorianus  

W dniach 26 czerwca – 1 lipca 2016 roku odbędą się w Łodzi, w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego, VI Warsztaty Chorału Gregoriańskiego Cantus Gregorianus.

Po raz szósty przyjadą do Polski Benedyktyni kongregacji Solesmes oraz wykładowcy Szkoły Świętego Grzegorza z Le Mans, by uczyć teorii i praktyki śpiewu chorałowego. W tym roku kontynuować będziemy także naukę zasad i praktyki chorałowego akompaniamentu organowego pod kierunkiem o. Jeana de Richemont OSB z Opactwa Notre-Dame w Triors we Francji.

Wyjątkowym akcentem Roku Jubileuszowego będzie pielgrzymka uczestników i wykładowców do Gniezna i udział w liturgii ze śpiewem gregoriańskim w katedrze gnieźnieńskiej.

Wykłady towarzyszące warsztatom wygłoszą m.in.: Philip Earl Steel i Piotr Gryglewski.

Zaproszenie skierowane jest do muzyków i amatorów, osób zaawansowanych w śpiewie gregoriańskim i początkujących. Zajęcia w grupach pomogą dopasować program do oczekiwań i potrzeb zainteresowanych. Organizatorzy przewidują grupowe, a także indywidualne zajęcia z emisji głosu (Rene Linnenbank). Nowością tegorocznej edycji warsztatów będą lekcje otwarte oraz możliwość pracy z zespołami (Claude Pateau).

Zapisów należy dokonywać przez formularz zgłoszeniowy na stronach:

www.szkolachoralu-lodz.pl
www.archidiecezja.lodz.pl/warsztaty


V Warsztaty Chorału Gregoriańskiego
«Cantus gregorianus»

 W 2016 roku będziemy obchodzić 1050-lecie chrztu Polski. Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa pojawił się w Polsce także chorał gregoriański, który rozbrzmiewał w pierwszych katedrach wznoszonych w Poznaniu, Gnieźnie, Wrocławiu, Krakowie i Kołobrzegu oraz w opactwie benedyktynów w Tyńcu.

To dobra okazja, aby po raz kolejny przypomnieć zapisane w Konstytucji o Liturgii Świętej słowa, podkreślające, że śpiew gregoriański Kościół uznaje za własny śpiew liturgii rzymskiej, który w czynnościach liturgicznych powinien zajmować pierwsze miejsce wśród równorzędnych rodzajów śpiewu [nr 116]. Zgodnie z życzeniem ojców soborowych należy z największą troskliwością zachowywać i otaczać opieką skarbiec muzyki kościelnej, dbając o to, aby w każdej śpiewanej czynności liturgicznej wszyscy wierni umieli czynnie uczestniczyć [nr 114].

Służą temu Warsztaty Chorału Gregoriańskiego według metody Solesmes, które po raz piąty odbędą się w Łodzi. Pod przewodnictwem nauczycieli z Francji, Holandii i Poznania chcemy uczynić chorał gregoriański nieodzowną oraz integralną częścią liturgii, wypełniając cel muzyki kościelnej, którym jest chwała Boża i uświęcenie wiernych [nr 112]. Przez stulecia o ten śpiew dbali przede wszystkim duchowni i zakonnicy. Dziś chorał gregoriański możemy usłyszeć jedynie podczas bardziej uroczystych mszy papieskich, w niektórych klasztorach i seminariach oraz w niewielu kościołach, które ten rodzaj śpiewu pielęgnują. Kolejne Warsztaty stawiają sobie za cel przywrócenie chorału w liturgiach parafialnych.

W programie Warsztatów znajdzie się: nauka śpiewu gregoriańskiego, emisja głosu (technika śpiewu gregoriańskiego), nauka organowego akompaniamentu chorałowego, warsztaty w grupach, wykłady oraz modlitwa liturgiczna.

Zaproszenie na Warsztaty kierujemy do wszystkich zainteresowanych śpiewem liturgicznym – muzyków zawodowych i amatorów, osób z różnym stopniem zaawansowania w śpiewie chorałowym. Szczególnie zapraszamy osoby duchowne i konsekrowane, kleryków, a także animatorów i kierowników muzycznych, dyrygentów prowadzących zespoły wokalne działające w Kościele, a także członków tych zespołów, kantorów, studentów wydziałów muzycznych oraz wszystkich zainteresowanych.

Termin:
2 lipca (czwartek) – 5 lipca 2015 (niedziela)
Miejsce:
Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, ul. św. Stanisława 14, 90-457 Łódź
Prowadzący:
o. Jean Richemont OSB [Klasztor Notre-Dame w Triors, Francja]
Claude Pateau [Szkoła Świętego Grzegorza, Akademia Muzyki Sakralnej w Le Mans, Francja],
René Linnenbank [Holandia; wokalista, konsultant wokalny benedyktynów w Triors],
-  Zespół Liquescentes pod dyr. Karoliny Piotrowskiej–Sobczak [Poznań],
Bogna Bohdanowicz [muzykolog, Kurs Chorału Gregoriańskiego – Łódź],
Anna Kamerys [chórmistrz, Kurs Chorału Gregoriańskiego – Łódź].

Patronat: Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki , Radio Niepokalanów, Liturgia.pl

Organizatorzy:
·      
Ks. bp Marek Marczak – Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi;
·      
Komisja do Spraw Liturgii i Muzyki Kościelnej przy Kurii Metropolitalnej Łódzkiej;
·      
Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej
·      
Ks. Grzegorz Kopytowski – chórmistrz;
·      
Bogna Bohdanowicz – muzykolog
·      
Anna Kamerys – chórmistrz;
·      
Chór Cantores Misericordiae Dei [Konstantynów Łódzki, par. Miłosierdzia Bożego]; 
·      
Karolina Piotrowska-Sobczak – chórmistrz;
·      
Zespół Liquescentes [Poznań];
·      
Fundacja Świętego Benedykta; 
·      
Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne Cantores

Koszty:

·      
Udział w warsztatach: 150 PLN
·      
Istnieje możliwość rezerwacji noclegu i wykupienia posiłków

Zgłoszenia:

Prosimy o wypełnienie i wysłanie formularza znajdującego się na stronie internetowej: www.archidiecezja.lodz.pl/warsztaty/  


  Kurs Chorału Gregoriańskiego wg metody Solesmes 
obejmuje zajęcia stacjonarne, sesje wyjazdowe oraz warsztaty letnie. W programie: emisja głosu, nauka chorału (teoria i praktyka), liturgia ze śpiewem gregoriańskim. 

Do udziału w kursie zaproszeni są wszyscy, którzy chcą poznać i śpiewać chorał gregoriański – zarówno muzycy, jak i amatorzy.

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu – w soboty, w godzinach 13.00 – 17.30, w siedzibie Studium Muzyki Kościelnej AŁ, ul. Zgierska 123.

Inauguracja tegorocznej edycji Kursu Chorału Gregoriańskiego, odbędzie się w sobotę 10 października br., o godz. 13.00. Wykład inauguracyjny wygłosi ks. dr Janusz Lewandowicz. Msza św. ze śpiewem gregoriańskim – godz. 16.00 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego, ul. Zgierska 123.

Zapisy i szczegółowe informacje na stronie www.szkolachoralu-lodz.pl


ks. Grzegorz Kopytowski
Dyrektor Studium Muzyki Kościelnej AŁ


    

Design by flankerds.com