Menu 
menu      Statut
menu      Kadra
menu      Kursy i Warsztaty
menu      Koncerty
menu      Formacja duchowa
menu      Galeria
menu      Linki




W ramach cyklu koncertów „Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze” w Łagiewnikach z recitalem organowym wystąpi Dawid Długosz – drugi organista Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi, pedagog Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej.

Koncert odbędzie się w niedzielę 15 lipca 2018 roku o godzinie 15.00 w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Łodzi–Łagiewnikach przy ul. Okólnej 185.

W programie niemiecka muzyka baroku i romantyzmu.

Wstęp wolny.  

Dawid Długosz jest absolwentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie organów prof. dra hab. Piotra Grajtera. Wielokrotnie brał udział w mistrzowskich kursach improwizacji oraz interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez cenionych pedagogów. Uczestniczył w krajowych i międzynarodowych konkursach organowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Na swoim koncie ma występy w ramach festiwali muzyki organowej.  

Na koncerty z cyklu „Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze” zapraszają Klasztor Ojców Franciszkanów w Łodzi–Łagiewnikach oraz Katedra Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Łodzi.

Patronat honorowy nad imprezą sprawują: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Metropolita Łódzki Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

 

Więcej informacji:

http://www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/lipiec-2018/152197-recital-organowy-z-cyklu-akademia-muzyczna-w-starym-klasztorze-w-lagiewnikach/










      


Recital Marty Łysyganicz w Studium Muzyki Kościelnej
odbyl się w sobotę, 9 kwietnia 2016 r., o godz. 18.00.

Marta Łysyganicz ukończyła łódzką Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w klasie fortepianu. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, koncertuje w Polsce z repertuarem solowym jak i kameralnym. W marcu 2015 r. swoim recitalem otwierała Dni Kultury Europejskiej w Nancy we Francji. Jest autorką publikacji Pomiędzy obrazem a dźwiękiem. Inspiracje twórczością Francisca Goi w «Goyescas» Enrique Granadosa. Prowadzi klasę fortepianu w Studium Muzyki Kościelnej AŁ w Łodzi oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie. Jest autorką kilku publikacji.

  


                     Koncert Wielkopostny

w Wielką Środa, 23 marca 2016 r., godz. 19.00
w wykonaniu 
Marty Gabryelczak-Paprockiej – mezzosopran
Dawida Długosza – organy  

W programie koncertu utwory Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna i Maxa Regera.

Marta Gabryelczak-Paprocka ukończyła Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi; występuje w ramach licznych koncertów i festiwali; nagrywa i koncertuje z muzykami jazzowymi (Michał Kobojek, Wojciech Konikiewicz); na Śląsku występuje w rolach operetkowych.

Prowadzi zajęcia emisji głosu w Studium Muzyki Kościelnej AŁ, Chórze Chłopięcym Archikatedry Łódzkiej, Prywatnej Szkole Muzycznej Yamaha w Pabianicach. Rozpoczyna również działalność naukową.

Dawid Długosz – organy jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wielokrotnie brał udział w mistrzowskich kursach improwizacji oraz interpretacji muzyki organowej; jest laureatem wielu konkursów organowych; na swoim koncie ma występy w ramach festiwali muzyki organowej.

Aktualnie pełni funkcję drugiego organisty Bazyliki Archikatedralnej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Łodzi oraz prowadzi klasę organów oraz zajęcia z akompaniamentu liturgicznego w Studium Muzyki Kościelnej AŁ.


https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTjBdWz88D9ZL7LC8ZhqiRmvs0ugbmeY2I6AYT-tkPa07YUTZb7

Sobota ze św. Grzegorzem Wielkim
12 marca 2016
 

godz. 16.00 – Msza święta z chorałem gregoriańskim
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego
i Świętej Marii Małgorzaty Alacoque 
Łódź, ul. Zgierska 123
 

godz. 17. 30 – koncert pasyjny Dolorosa na 2 i 3 głosy
Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej
Łódź, ul. Zgierska 123


FESTIWAL SCHOLI GREGORIAŃSKICH 
– POZNAŃ, 17 PAŹDZIERNIKA 2015


przeczytaj materiał --->> plik PDF


Sukces łódzkiej Scholi Gregoriańskiej

na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej w Chivasso!  

W dniach 28-30 sierpnia 2015 r. w Chivasso pod Turynem odbył się finał międzynarodowego Konkursu Muzyki Sakralnej. 

Realizatorami organizowanego po raz drugi konkursu o nazwie Irené jest Associazione Culturale Gli Invaghiti, skupiające środowisko wykonawców muzyki dawnej, z dyrektorem artystycznym Fabio Furnari na czele. Włoskie stowarzyszenie organizuje od lat z powodzeniem również letnie festiwale muzyczne, poświęcone głównie wokalnej i wokalno-instrumentalnej włoskiej muzyce religijnej (m.in.: Invaghite Note, Kalendamaya, Aurea Materia).

Do finału konkursu AD 2015 zostało zakwalifikowanych 7 zespołów – wśród nich Schola Gregoriańska Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Regulamin konkursowy przewidywał udział zespołów składających się z minimum ośmiu osób, śpiewających wyłącznie a capella repertuar sakralny.

Chorał gregoriański, który od pięciu lat z rosnącym powodzeniem uprawiany jest w Łodzi, stanowił doskonały przykład typowo liturgicznego, sakralnego repertuaru muzycznego. Żeńska część Scholi gregoriańskiej, działającej przy Studium Muzyki Kościelnej w Łodzi, przyjęła z radością i zapałem tak samo zaproszenie do udziału w konkursie, jak i prawdziwe wyzwanie, jakim było przygotowanie w krótkim, wakacyjnym okresie programu konkursowego.

Na program ten złożyły się responsoria z Uroczystości Bożego Ciała – utwory jak najbardziej gregoriańskie w formie i stylu, choć powstałe ok. XV wieku. Cechą charakterystyczną tych kompozycji jest rozbudowana kantylena, poruszająca się w licznych i rozległych skokach interwałowych, pasażach o rozpiętości znacznie przekraczających oktawę, co w klasycznym repertuarze chorałowym należy do rzadkości. W przypadku responsoriów na Boże Ciało rozmach linii melodycznej tworzy niepowtarzalny, liryczny klimat tych kompozycji, z których każda na inny sposób kontempluje tajemnicę Eucharystii.

Wybór repertuaru podyktowany został – po pierwsze – właśnie kultem Eucharystii, który od lat wyróżnia naszą Archidiecezję. Wszak diecezjalne Święto Eucharystii, obchodzone na pamiątkę papieskiej wizyty w Łodzi, jest jakby po dwakroć przeżywaną uroczystością Bożego Ciała. Po drugie, charakter kompozycji gregoriańskich na Boże Ciało doskonale odpowiada możliwościom wykonawczym i interpretacyjnym żeńskich głosów z ich giętkością, stopliwością i liryzmem.

Z jakim efektem? Schola Gregoriańska Studium Muzyki Kościelnej zdobyła na konkursie w Chivasso drugie miejsce w kategorii monodii. Jej konkurencję stanowił chór prawosławny z Turynu, wykonujący greckie hymny wielkanocne. Łódzka Schola koncertowała w dziewięcioosobowym składzie: Aleksandra Brzóska, Zofia Doniec, Anna Kamerys, Julianna Kryska, Paulina Sankowska, Maria Supeł, Justyna Ślipska, Paulina Twardowska, Bogna Bohdanowicz (dyrygent).

Na zakończenie całego wydarzenia artystycznego – 30 sierpnia – przewidziany był udział chórów w liturgii niedzielnej kościołów Chivasso i okolic. Polska Schola uczestniczyła we Mszy św. w Mandrii, miejscu związanym z obecnością polskich żołnierzy w czasie I wojny światowej. Po Mszy św. przyjęto nas posiłkiem w obecności Konsula RP w Turynie.

Tego samego dnia wieczorem Schola zaśpiewała jeszcze jeden koncert – tym razem w Breme, w Kościele św. Sebastiana (w ramach Festiwalu KalendaMaya 2015). Na koncert złożyły się utwory o Najświętszej Maryi Pannie i Najświętszej Eucharystii – od Wcielenia do Przeistoczenia.

                                            Bogna Bohdanowicz


 

 

Design by flankerds.com